7 ویژگی مهمی که یک اپلیکیشن ردیابی ناوگان باید داشته باشد

7 ویژگی مهمی که یک اپلیکیشن ردیابی ناوگان باید داشته باشد
مهدیه اکبری پارسا
تاریخ انتشار: 1400/02/15 17:16

اپلیکیشن های ردیابی ناوگان ابزاری مناسب برای مدیران ناوگان هستند و کارهایی که می توانند انجام بدهند آنها را به شدت قدرتمند می کند. با استفاده از اپ های موبایلی مدیران ناوگان می توانند از هر جا ناوگان خود را زیر نظر داشته باشند و از جنبه های مختلف بر سرمایه ناوگانی خود نظارت داشته باشند. همراه باشید تا در ادامه به معرفی 7 ویژگی برتری که یک اپلیکیشن ردیابی خودرو باید داشته باشد بپردازیم و از کاربرد و اهمیت هر کدام از آنها برای تان بگوییم.

انتخاب یک اپلیکیشن ردیابی خودرو

به عنوان یک مدیر ناوگان، حتما دوست دارید با کمک تکنولوژی های روز، کارتان را راحت تر و درست تر انجام بدهید، هر ناوگانی در ذات خود در حرکت است و ابزاری که برای مدیریت آن می خواهید استفاده کنید هم باید این ویژگی را داشته باشید. اپلیکیشن های مدیریت ناوگان به مدیران ناوگان این اجازه را می دهد تا بر تمام اجزای ناوگان شان در لحظه نظارت داشته باشند و همیشه از وضعیت آنها مطلع باشند.

اگر می خواهید رد ناوگان تان را داشته باشید باید ابتدا یک تامین کننده وسایل تلماتیک و GPS پیدا کنید. ابزارهای تلماتیک و GPS، می توانند شما را از موقعیت مکانی وسیله نقلیه تان باخبر سازند، به شما بگویند اجزای ناوگان تان چند کیلومتر در روز راه رفته اند و در صورت بروز مشکل شما را با یک پیغام آگاه کنند. دسترسی داشتن به این اطلاعات می تواند باعث کاهش هزینه های شما در فرایند مدیریت ناوگان شود و بهره وری آن را بالاتر ببرد.

نرم افزارهای مدیریت ناوگان با ابزارهای تلماتیک و GPS یکپارچه و هماهنگ می شوند و شما از این طریق می توانید اجزای ناوگان تان را موقعیت یابی کنید، در کنار این داشتن این اطلاعات می توانید از میزان مصرفی سوخت و هزینه های خرابی ماشین باخبر شوید. حالا که تصمیم گرفتید تا بهترین اپلیکیشن مدیریت و ردیابی ناوگان را انتخاب و تهیه کنید، مطمئن شوید که برنامه انتخابی شما، 7 ویژگی های زیر را داشته باشد.

1- با نرم افزار مدیریت ناوگانی که از آن استفاده می کنید، تبادل اطلاعات داشته باشد

اولین و مهمترین مساله، برای یک اپلیکیشن مدیریت ناوگان این است که بتواند به طور مستقیم با نرم افزار مبتنی بر وب مورد استفاده شما، هماهنگ شود و بتواند با آن تبادل اطلاعات انجام بدهد. این تبادل اطلاعات و یکپارچه شدن باید به گونه ای باشد که شما بتوانید از طیق اپ موبایل تان به داده های درون نرم افزار دسترسی پیدا کنید.

استفاده از اپ های ردیابی ناوگان بسیار راحت است اما تمام برنامه های موبایلی از نظر کارکرد تقریبا عملکرد مشابهی دارند. شما باید از طریق اپ ردیابی تان به مهمترین اطلاعات ردیابی برای وسایل ناوگان ثبت شده در سیستم دسترسی داشته باشید. به علاوه، اطلاعات مربوط به موقعیت که از طریق ابزارهای تلماتیک به دستگاه شما ارسال می شود نیز باید در این اپ نمایش داده شود.

2- امکان برقراری ارتباط با ناوگان تان را به شما بدهد

به عنوان یک مدیر ناوگان، هدف شما این است که تا جای ممکن فعال باشید، متاسفانه، همیشه مشکلات از پیش تعیین نشده در کار وجود دارد اما اینکه شما به عنوان یک مدیر چطور بتوانید آنها را مدیریت و ساماندهی کنید، تفاوت شما با دیگران را مشخص می کند.   استفاده از برنامه موبایلی ردیابی ناوگان به مدیران ناوگان این اجازه را می دهد تا بتوانند یک ارتباط دو طرفه با اپراتورهای مربوطه داشته باشند. یک اپ ایده آل همچنین برای شما این امکان را فراهم می کند تا هشدارها و پیام های وارده را بر اساس اهمیت مشکل پیش آمده دسته بندی و بر همین اساس برای حل آن اقدام کنید.

با دسترسی به آپدیت های موقعیت مکانی هر وسیله ناوگان می توانید از هدررفت سوخت و دزدی تجهیزات نیز جلوگیری کنید. با تمرکز روی موقعیت هر وسیله و مقایسه آن با جایی که آخرین بار سوخت زده شده (از طریق اطلاعات کارت هوشمند سوخت)، می توانید ببینید که آیا این خرید سوخت لازم بوده است یا خیر؟ 

3- قابلیت تعیین مرزهای جغرافیایی داشته باشد

مدیریت ناوگان به این معنی است که باید بتوانید از پس کارهای زیادی بربیایید و مسئولیت های زیادی دارد و مسلما نمی توانید در لحظه بر همه چیز نظارت داشته باشید. برای ساده سازی ردیابی موقعیت وسایل ناوگان، از پلتفرمی استفاده کنید که قابلیت تعیین مرزهای جغرافیایی (ژئوفنس کردن) را داشته باشد (بتوانید مشخص کنید هر وسیله نقلیه در چه محدوده های مکانی می تواند رفت و آمد کند و نتواند خارج از مکان های تعیین شده از سوی شما رفت و آمد کند.)

با استفاده از قابلیت ژئوفنس کردن در نرم افزارهای مدیریت ناوگان، می توانید تعیین کنید که هر وسیله ناوگان در چه محدوده مکانی و در چه مدت زمانی می تواند تردد کند. وقتی که متغیرهای ژئوفنسی را برای ناوگان خود در تنظیمات نرم افزار وارد کردید، می توانید هر زمان که وسیله نقلیه خارج از مرزهای تعیین شده شما رفت یا وارد آن شد، یک پیام دریافت کنید.

دقت کنید اپلیکشنی که می خواهید برای ردیابی ناوگان تان استفاده کنید، بتواند در این قابلیت با نرم افزار شما هماهنگ شود و اطلاعات مربوطه را به موبایل و اپ شما انتقال دهد.

4- استفاده از آن آسان باشد

یکی از دغدغه هایی که همیشه افراد حاضر در یک تیم ناوگان دارند این است که بتوانند با تکنولوژی های مورد استفاده در سیستم ناوگان به راحتی کار کنند. ار نتوانید به سادگی مسائل مهم را از طریق ابزارهای موجود به اطلاع رانندگان تان برسانید یا آنها برای ورود جزئیات همیشه دچار دردسر باشند، سرمایه گذاری که شما برای بهره وری کارتان انجام داده اید، به نتیجه نخواهد رسید.

اپلیکیشن مورد استفاده در یک سیستم ناوگان باید به گونه ای باشد که پایین ترین فرد از لحاظ سواد تکنولوژیکی نیز بتواند از آن استفاده کند. برای امتحان ویژگی های مختلف اپلیکیشن ردیابی خود زمان بگذارید و از کارکرد و راحتی استفاده از آن مطمئن شوید. برای انجام این کار سوال های زیر را از خود بپرسید:

·                 آیا به راحتی می توان در بخش های مختلف اپ حرکت کرد؟

·                 آیا می توان جزئیات را تشخیص داد و از آنها استفاده کرد؟

·                 آیا اطلاعات به راحتی روی آن آپدیت می شود؟

·                 آیا می توان در زمان آفلاین بودن از آن استفاده کرد؟

5- قابلیت استفاده برای تعداد نامحدودی از کاربران داشته باشد

مدیریت یک ناوگان، نیازمند کار گروهی است و در فرایندهای مختلف، افراد متفاوتی درگیر کار هستند. متاسفانه، بسیاری از تولید کنندگان نرم افزارهای مدیریت ناوگان برای اضافه کردن هر کاربر به اپلیکیشن های موبایلی هزینه جداگانه ای دریافت می کنند.

وقتی که یک تیم راننده و کاربران دیگری مانند مکانیک ها دارید، دریافت هزینه به ازای هر نفر از آنها می توانند به شدت هزینه های کاری شما را بالا ببرد. مسلما شما نیاز دارید تا تمام تیم ناوگان تان در اپ موبایل حضور داشته باشند و بر اساس آپدیت های اطلاعاتی کار را پیش ببرند.

اپ و نرم افزاری خوب است که امکان حضور تعداد نمحدودی کاربر به شما بدهد و بتواند بین این افراد ارتباط برقرار کند تا ازاین طریق مشکلات ایجاد شده هر چه سریع تر برطرف شود.

6- سطح دسترسی تعیین کند

مطمئن شوید نرم افزار و اپلیکیشنی را انتخاب کنید که بتوانید در آن برای کاربرهای مختلف سطح دسترسی تعیین کنید. موقعیت های مکانی، اطلاعات حساس و دیگر متغیرهای ناوگانی باید تنها برای مدیران ناوگان و افراد اجرایی قابل مشاهده باشند.

راننده ها تنها باید به قابلیت هایی دسترسی داشته باشند که با استفاده از آنها بتوانند کار روزانه شان را بدون هیچ مشکلی پیش ببرند.

7- این اپلیکیشن چیزی فراتر از یک ردیاب موقعیت باشد

باوجود اینکه ویژگی ردیابی موقعیت، قابلیتی بسیار مفید است اما تنها بخش کوچکی از مواردی را پوشش می دهد که یک مدیر ناوگان برای بررسی و نظارت به آن نیاز دارد. دیگر مواردی که یک اپ موبایلی ردیابی ناوگان می تواند داشته باشد، شامل موارد زیر می شود:

·                 محول کردن وظیفه به اعضای تیم

·                 شمارش کیلومترهای رفته شده توسط هر وسیله

·                 برنامه های پیشگیرانه برای مراقبت از ناوگان  

·                 ردیابی سوخت و مصرف آن

·                 تعیین هزینه های اداره کردن ناوگان

·                 قابلیت تنظیم کردن بازرسی خودرو

در انتها

در این مطلب به سراغ ویژگی هایی رفتیم که یک اپلیکیشن ردیابی ناوگان باید داشته باشد تا بتواند میزان بهره وری مدیریت ناوگان را بالا ببرد. اگر شما هم به دنبال یک اپلیکیشن ردیابی خودرو هستید و می خواهید بر اساس ویژگی های کسب و کار شما طراحی شود، می توانید با مشاوران ما در تیم توسعه فناوری نیک آوازه تماس بگیرید و اپلیکیشن دلخواه خود را سفارش بدهید. 

اپلیکیشن ردیابی خودرو اپلیکیشن ردیابی ناوگان اپلیکیشن ردیابی ماشین اپلیکیشن ردیاب خودرو اپلیکیشن ردیاب ماشین اپلیکیشن ردیابی