تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه چیست؟
سعید هوشمند
تاریخ انتشار: 1400/07/29 13:02

تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه برای ترکیب، تقسیم، تعویض، افزایش یا هدایت بسته‌های اطلاعات در طول یک رایانه یا شبکه مخابراتی استفاده می‌شود. به بیان دیگر تجهیزات شبکه به تمام ابزارهای لازم برای ایجاد یک شبکه، نگهداری و تعمیرات آن اطلاق می‌شود.

این محصولات شامل هاب، سوئیچ، روتر، پل، دروازه، چند پلکسر، فرستنده گیرنده و فایروال است. تجهیزات شبکه علاوه بر نوع دستگاه، توسط پروتکل (به‌عنوان‌مثال، اترنت) و نوع پورت یا رابط به‌عنوان‌مثال، T1 تعریف می‌شود. این مفاهیم در زیر توضیح داده شده است.تجهیزات شبکه چگونه کار می‌کند

تجهیزات شبکه دستگاه‌ها را به هم متصل می‌کنند تا داده‌ها بین آنها به اشتراک گذاشته شود. همچنین طرح‌بندی یا نحوه اتصال دستگاه‌ها، طراحی یا ساختار شبکه را توصیف می‌کند.

رایج‌ترین نحوه اتصال دستگاه‌ها برای شبکه‌های کامپیوتری شامل گذر، حلقه، ستاره، درخت و مش است. در برخی موارد از توپولوژی‌های ترکیبی نیز استفاده می‌شود.

در شبکه‌های بی‌سیم، دستگاه‌ها از طریق امواج رادیویی ارتباط برقرار می‌کنند و نیازی به اتصالات فیزیکی ندارند.

در شبکه‌های سیمی از کابل استفاده می‌شود. این کابل‌ها مجهز به کانکتورهایی برای یک نوع پورت یا رابط خاص هستند. به‌عنوان‌مثال، کابل‌های رابط واحد اتصال  AUI مجهز به کانکتورهای ۱۵ پین هستند که با یک گیرنده ۱۵ پینی در فرستنده‌های شبکه جفت می‌شوند.

شبکه‌های کامپیوتری، داده‌ها را بر اساس پروتکل‌هایی که مکانیسم‌های اساسی ارتباطات شبکه هستند، اداره می‌کنند. قوانین اتصال شبکه، ویژگی‌های نرم‌افزاری ارتباطات داده، از جمله ساختار بسته‌ها packets و اطلاعات موجود در آنها را مشخص می‌کند.

 بسته به نوع شبکه، بسته‌ها packets ممکن است بلوک، سلول، قاب یا بخش نامیده شوند.

 


انواع تجهیزات شبکه

به‌طورکلی تمام تجهیزاتی که در یک شبکه مورداستفاده قرار می‌گیرند دودسته هستند. پسیو و اکتیو

تجهیزات غیرفعال یا پسیو: این تجهیزات بدون نیاز به برق عمل می‌کنند انواع این تجهیزات مانند کابل‌ها، کانکتور و اتصالات، داکت یا کانال و انواع رک.

تجهیزات فعال شبکه یا اکتیو: این تجهیزات به جریان برق نیاز دارند برخی از این تجهیزات مانند: کارت شبکه (NIC)، سوئیچ (switch)، مسیریاب (Router)، دیوار آتش (Firewall)، مبدل فیبر نوری (Media Convertor) و پرینت سرور (Print server).

هاب‌ها یک مکان مرکزی برای اتصال سیم به ایستگاه‌های کاری فراهم می‌کنند.

سوئیچ‌ها دستگاه‌ها را به رایانه‌های میزبان متصل می‌کنند و تعداد زیادی از رایانه‌ها، پرینترها، سرور و... را به یکدیگر متصل می‌کنند.

روترها یکی از هوشمندترین تجهیزات شبکه هستند و کاربردی مانند سویچ دارند. همچنین آنها دستگاه‌های وابسته به برنامه‌ریزی هستند که شبکه‌های فرعی را به یکدیگر متصل می‌کنند یا یک شبکه بسیار بزرگ را به زیر شبکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنند.

مدل‌های مختلفی از روترها برای اتصال به اینترنت در بازار وجود دارد.مودم یکی از ابزارهای شبکه است که وظیفه آن تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال و برعکس آن است که مدل‌های مختلفی نیز دارد.

پرینت سرور: برای اتصال چندین رایانه به پرینتر و استفاده کاربران شبکه می‌توان یک پرینتر را به اشتراک همه گذاشت. برای این کار لازم است اتصالاتی میان پرینتر و پرینتر سرور انجام شود.

مبدل فیبر نوری سیگنال‌ها را از کابل‌های مسی دریافت کرده و آنها را به سیگنال‌های نوری تبدیل و ارسال می‌کند. در انتهای فیبر نوری یک گیرنده فیبر نوری داده‌ها را به یک کابل مسی دیگر منتقل می‌کند.

مولتی پلکسرها Multiplexers چندین ورودی سیگنال را در یک خروجی ترکیب می‌کند.

فرستنده‌ها سیگنال‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند. آنها گاهی واحدهای دسترسی متوسط MAU نامیده می‌شوند.

فایروال‌ها از شبکه در برابر دسترسی‌های غیرمجاز محافظت می‌کنند.

رک شبکه مسئول نگهداری تجهیزات شبکه بوده و دارای محفظه فلزی و هواکش‌هایی است در مواردی که شبکه دارای مقادیر بالایی تجهیزات مختلف است از این محفظه‌ها استفاده می‌شود.


 

 

پچ پنل وظیفه نگهداری کابل‌های مختلف را برعهده دارد.

تلفن VoIP و IP

تلفن VoIP و IP به کاربران رایانه اجازه می‌دهد تا از طریق اینترنت یا سایر شبکه‌های بسته از طریق درگاه‌ها و تلفن‌های استاندارد تماس تلفنی برقرار کنند.

 

تجهیزات شبکه ممکن است برای شبکه‌های محلی  LAN ، شبکه‌های کلان شهری  MAN یا شبکه‌های وسیع  WAN طراحی شده باشد.

تجهیزات محافظت از کابل‌های شبکه

داکت‌ها انواع مختلفی دارند و اغلب با رنگ سفید عرضه می‌شوند. این ابزارها برای محافظت از کابل‌های بیرونی روی دیوار استفاده می‌شود. همچنین برخی از آنها برای نصب بر روی زمین طراحی می‌شوند و با شیارهای مختلف داخلی کابل‌ها را تقسیم‌بندی می‌کنند.

ترانک‌ها معمولاً برای جای‌گیری و محافظت از پریزهای برق کابل‌های شبکه استفاده می‌شوند معمولاً این ترانک‌ها شامل قطعات درزگیر برای پوشاندن درزهای مابین شانگهای نزدیک به هم هستند. همچنین دارای مسدود کننده‌ها و پارتیشن‌بندی‌ها نیز می‌شوند.

لازم است بدانید ترانک‌ها و داکت‌ها با هم متفاوت‌اند و در ترانک‌ها تعداد بیشتری کابل و.. قرار می‌گیرد.

آچارهای شبکه

این ابزار به شما امکان می‌دهد قطعه‌ای از کابل شبکه را قطع کنید و یا روکش کابل را جدا کنید. به‌طورکلی این ابزار برای تعمیرات کابل‌کشی شبکه کاربرد دارد.

سیم‌لخت‌کن

این ابزار صرفاً برای جداسازی روکش سیم‌ها و کابل‌ها کاربرد دارد.

تستر

تستر از دو بخش کلی ریموت و مستر تشکیل شده و دارای ۸ چراغ سبز است. در جران تست کردن کابل‌کشی اگر تمام چراغ‌ها روشن شوند به این معنا است که کابل‌کشی به شکل صحیحی انجام شده است. همچنین تسترها دارای دو نوع آنالوگ و دیجیتال هستند.


 

ویژگی‌ها و برنامه‌های کاربردی

هنگام انتخاب تجهیزات شبکه، خریداران باید به این نکته توجه داشته باشند که آیا دستگاه بر روی اترنت   PoE اجرا می‌شود و یا از پروتکل صدا از طریق اینترنت  VoIP پشتیبانی می‌کند یا خیر.

 دستگاه‌هایی با قابلیت دسترسی کامل می‌توانند داده‌ها را به طور هم‌زمان در هر دو جهت منتقل کنند همچنین می‌توانند ویژگی‌های تجهیزات شبکه مانند زنگ هشدارها و نشانگرهای LED اعلان‌های شنیداری و بصری را به مدیران شبکه ارائه می‌دهد.

تجهیزات شبکه ممکن است برای کاربردهای خاصی طراحی یا مناسب باشند. به‌عنوان‌مثال، محصولات سخت شده اغلب در کاربری‌های مخابراتی استفاده می‌شوند.

بدنه آنها می‌تواند در برابر شرایط بد آب‌وهوا از تجهیزات محافظت کند همچنین می‌تواند به‌عنوان یک هیت­سینک عمل کند و دمای بالا را از اجزای حساس دور کند.