سرور اختصاصی چیست

سرور اختصاصی چیست
سعید هوشمند
تاریخ انتشار: 1400/08/10 13:01

سرور اختصاصی چیست؟

همان طور که در جریان هستید، به طور کلی دو نوع سرور اصلی در دنیای اینترنت به چشم می‌خورد که هر یک فواید و کارایی‌هایی خاص خود را دارند. این دو نوع سرور، اختصاصی و عمومی هستند و عده زیادی به صورت روزانه از آن‌ها بهره می‌برند.

در این بین، شاید سرور اختصاصی کمتر شناخته شده باشد. در همین راستا، افراد زیادی از ما در مورد این نوع از سرور سوال داشتند و می‌خواستند ببینند که چطور می‌توان به آن دست پیدا کرد. امروز قصد داریم تا در مورد سرور اختصاصی صحبت کنیم و مطالبی را پیرامون آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. علاوه بر آن، به سراغ فواید و کاربردهای آن نیز خواهیم رفت.


در گذشته نیز مقالاتی را در خصوص سرورها در دسترس قرار داده بودیم که می‌توانید آن‌ها را در وب‌سایتمان مشاهده کنید. پس چنان چه تمایل دارید تا از این سرور استفاده کنید و یا به طور کلی اطلاعاتتان را در موردش افزایش دهید، تا پایان همراه ما باشید.

سرور اختصاصی چیست؟

در ابتدا باید خدمتتان عرض کنیم که سرور اختصاصی در زبان انگلیسی به Dedicated Server معروف است. برخلاف سرورهای عمومی، سرورهای اختصاصی کاربردهای بیشتری دارند و دارندگان کسب و کارها و وب سایت‌ها را در وضعیت بهتری قرار می‌دهند. به طور کلی سازمان‌ها، موسسات بزرگ و شرکت‌های زیادی از سرور اختصاصی استفاده می‌کنند و رضایت زیادی هم دارند.

یکی از دلایل رضایتمندی آن‌ها از این سرورها، سرعت بسیار بیشتر و در نتیحه انجام عملیات بیشتر است. آن‌ها در این نوع از سرورها می‌توانند با آزادی عمل، نرم افزارها و موارد دلخواهشان را نصب و استفاده نمایند. همچنین این گروه‌ها قادر هستند تا از سرورهای اختصاصی برای مدیریت هر چه بهتر محتوای موجود در آن بهره ببرند.

شاید چنین امکاناتی در سرورهای عمومی نیز وجود داشته باشد، اما قطعا با این کیفیت صورت نخواهد گرفت. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که در حال حاضر کسب و کارهای بزرگ بیشتر از این نوع سرور استفاده می‌کنند. پس چنان چه کسب و کار شما کوچک است و فعلا در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد، بهتر است برای مدتی قید آن را بزنید و بعدا به سراغش بروید.

بی شک سرورهای اختصاصی از لحاظ امنیت نیز در صدر قرار دارد. این سرورها می‌توانند امنیت را برای استفاده کنندگان تضمین نمایند و هیچ مشکلی هم از این بابت به وجود نیاید. البته دیده شده است که برخی از سرورهای اختصاصی نیز مورد حمله افراد سودجو قرار گرفته که تعدادشان اصلا زیاد نیست. حال که با این سرور آشنایی پیدا کردیم، بهتر است ببینیم که چه مزایایی را برای مصرف کنندگان به ارمغان می‌آورد.

مزایای سرور اختصاصی

1- بی شک همه افراد و دارندگان کسب و کارها، محتواها و منابعی دارند و نمی‌خواهند آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارند. این در حالی است که سرورهای عمومی تا حد زیادی دست و پای آن‌ها را می‌بندد. خبر خوب این است که به وسیله سرورهای اختصاصی، این منابع حفظ شده و با دیگران به استراک گذاشته نمی‌شود.

2- همان طور که در بالا هم ذکر شد، امنیت یک سرور اختصاصی به مراتب بالاتر از امنیت سرورهای عمومی است. این را نه تنها سازندگان این سرورها، بلکه افرادی که از آن‌ها بهره می‌برند نیز می‌گویند. آن‌ها داشتن سرور اختصاصی را به دیگر کسب و کارهای بزرگ نیز پیشنهاد می‌دهند. همچنین گفتنی است که قدرت این نوع سرورها نیز بسیار بیشتر از سرورهای عمومی است.

3- انعطاف بالا، مسئله دیگری است که در مورد سرورهای اختصاصی به وضوح مشاهده می‌شود. در بالا هم گفته شد که قادر به نصب برنامه‌ها و بهره بردن از محتواها و امکانات سرور اختصاصی هستید. در سمت دیگر، این قضیه چندان برای سرورهای عمومی پر رنگ نیست و حتی گاهی دارندگان کسب و کارها را با مشکلاتی جدی مواجه می‌کند.

4- در پایان این بخش، لازم به ذکر است که دارندگان سرورهای اختصاصی قادر به استفاده از آی پی اختصاصی برای فعالیت‌های خود هستند که این نیز فوق‌العاده است.

مزایای مشترک سرورهای اختصاصی با دیگر سرورها

حال نوبت به ذکر سایر مزایای مربوط به سرورهای اختصاصی می‌رسد. خوب است بدانید که این مزایا با مزایای دیگر سرورها یکسان است و چندان مانند موارد فوق به چشم نمی‌آید. با این حال، بد نبود که اشاره‌ای به آن‌ها هم داشته باشیم:

1- سرورهای می‌توانند به صورت تمام وقت به اینترنت وصل باشند. بنابراین چه دارندگان و چه دیگر استفاده کنندگان می‌توانند در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز از آن‌ها بهره ببرند.

2- سرعت تمام سرورها معمولا خوب است، اما گاهی اوقات با مشکلاتی همراه می‌شوند. باز هم تاکید می‌کنیم که سرعت سرور اختصاصی به مراتب بیشتر از دیگر انواع است.

3- از دیگر مزایایی که هم برای سرور اختصاصی و هم انواع عمومی آن وجود دارد، قدرت پردازشی و قدرت محاسباتی بسیار بالا است.

4- قابلیت افزایش سخت افزار، امکانی است که سازندگان این سرورها در اختیار استفاده کنندگان قرار داده‌اند.

آیا از سرورهای اختصاصی در ایران هم استفاده می‌شود؟

یکی از سوالاتی که کاربران زیادی از ما داشتند، این بود که آیا در ایران هم از این نوع سرورها استفاده می‌شود یا خیر؟ بسیاری چنین می‌پندارند که کسب و کارهای ایرانی صرفا از سرورهای عمومی بهره می‌برند که هرگز این طور نیست.

در واقع امروزه کسب و کارهایی همچون سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های بزرگ در ایران هستند که سرورهای اختصاصی را برای رسیدن هر چه سریع‌تر به اهدافشان برگزیده‌اند. بدون شک آن‌ها نیز از تمام فوایدی که گفته شد، استفاده می‌کنند و رضایت زیادی در این خصوص دارند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که سرورهای اختصاصی در بیشتر مواقع هزینه‌بر است و به راحتی نمی‌توان نسبت به تهیه آن‌ها اقدام نمود.

پس تنها در شرایطی باید به سراغ سرورهای اختصاصی بروید که بودجه لازم برای پرداختن به آن را دارید و این که کسب و کار شما به اندازه کافی بزرگ شده باشد. با این وجود، تمام گروه‌هایی که از سرور اختصاصی استفاده می‌کنند، اعتقاد دارند که خرید این سرور کاملا ارزشش را داشته است.

سخن پایانی

این مقاله با هدف یادگیری مطالبی در خصوص سرور اختصاصی و مزایا و کاربردهای آن نوشته شده است. امیدواریم که در نهایت در این حوزه به خواسته‌های خود برسید.


 سرور اختصاصی سرور اختصاصی چیست