رانندگی سبز با ردیاب خودرو

رانندگی سبز با ردیاب خودرو
مرتضی اسکندری
تاریخ انتشار: 1400/07/11 16:02

رانندگی سبز با ردیاب خودرو

همان‌طور که می‌دانید شتاب‌گیری‌های ناگهانی خودرو، ترمز گرفتن و هم‌چنین چرخش‌های شدید و یا تجاوز از سرعت مجاز، راننده و دیگر افراد را که از خیابان‌ها و جاده‌ها گذر می‌کنند در معرض خطراتی قرار می‌دهد. رانندگی سبز با ردیاب خودرو، امکانی است که از بروز این حوادث پیشگیری به عمل می‌آورد و موجب می‌شود تا رانندگی بی‌خطری را تجربه کنید. در این مقاله قصد داریم سیستم رانندگی سبز در ردیاب خودرو را تشریح کنیم و برخی از مزایای آن را بیان نماییم.


ردیاب خودرو و سیستم رانندگی سبز

لازم به ذکر است که ردیاب خودرو، نوعی سیستم هوشمند برای به تصویر کشیدن عملکرد خودرو و راننده آن است. وجود این سیستم هوشمند، می‌تواند به بهبود بهره ‌وری از سوخت مصرفی منجر گردد و از طرف دیگر به افزایش یافتن ایمنی خودروها کمک کند. این عامل هم‌چنین می‌تواند بسیاری از هزینه‌های مصرفی رانندگان خودروها را کاهش دهد. لذا استفاده از این امکانات، در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته در جهان، رشد و گسترش قابل ‌توجهی یافته ‌است.

در ادامه به بیان برخی از مزایای استفاده از سیستم رانندگی سبز با ردیاب خودرو خواهیم پرداخت.

تاثیر رانندگی سبز با ردیاب خودرو در کاهش مصرف سوخت

با استفاده از ردیاب خودرو و توسط حس‌گر شتاب ‌سنجی که درون این سیستم‌ها تعبیه شده ‌است می‌توان میزان شتاب بیش ‌از اندازه خودرو را تشخیص داد. این سیستم در بیشتر موارد، به ماهواره‌های موقعیت یاب متصل می‌گردد و می‌تواند علاوه ‌بر تشخیص سرعت بسیار بالای یک خودرو، ترمزهای شدید و پیچش‌ها و یا چرخش‌های سریع و غیر منطقی خودرو را نیز مورد شناسایی قرار دهد. همان‌طور که گفته شد یکی از موارد بسیار مهم در رانندگی سبز با استفاده از ردیاب، تشخیص شتاب خودروها است.

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که شتاب و سرعت خودرو، ارتباطی کاملا مستقیم با میزان مصرف سوخت آن دارد. در حقیقت می‌توان گفت هرچه شتاب یک وسیله‌ نقلیه بیشتر باشد مصرف سوخت آن نیز به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد. در صورتی ‌که شتاب خودرو به ‌صورت مناسب و نرمال باشد می‌توان مسافت مورد نظر را با سوختی بسیار کم‌تر طی کرد. بنابراین و در واقع می‌توان این‌طور گفت که رانندگی با سرعت بیش ‌از حد و غیر مجاز، نه‌ تنها راننده را با مخاطراتی مواجه می‌کند بلکه به هدر رفتن سوخت و انرژی نیز منجر می‌گردد.

تاثیر رانندگی سبز با ردیاب خودرو در افزایش عمر لاستیک‌ها

یکی دیگر از مواردی که در هنگام رانندگی باید به آن توجه داشته باشید میزان عمر و دوام لاستیک‌های وسیله نقلیه شما است. این عامل نیز کاملا به ‌سرعت و شتاب خودروی شما وابسته ‌است. به ‌طوری ‌که هر چه سرعت خودروی خود را افزایش دهید به همان میزان، طول عمر لاستیک‌های خودرو با کاهش مواجه کرده‌اید. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که در حالت معمول، سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت، سرعتی بسیار مناسب برای عمر و دوام لاستیک‌های خودرو به شمار می‌رود. سرعت‌های بالاتر از این میزان در شرایط کلی، توسط رانندگانی روی می‌دهد که پرتنش هستند. بنابراین با استفاده از رانندگی سبز با ردیاب خودرو می‌توانید این موارد را تحت کنترل خود در بیاورید و چنین رفتارهای تنش‌زایی را شناسایی نمایید.

تاثیر رانندگی سبز با ردیاب خودرو در حفظ محیط ‌زیست

لازم به ذکر است که رفتارهای صحیح یک راننده در خیابان و یا یک جاده، هر چند اقداماتی در ظاهر کوچک و یا بی ‌اهمیت تلقی می‌شوند اما همین اقدامات، موجب می‌شوند تا محیط ‌زیست تمیز تر و یا به ‌عبارت ‌دیگر سبز باقی بماند. در حالت کلی می‌توان گفت داشتن سرعت‌های بالا و غیر مجاز و یا رانندگی‌های غیر ضروری، مصرف بیش ‌از اندازه سوخت و… می‌توانند هزینه‌های بسیار بالایی را به افراد تحمیل نمایند. از طرف دیگر انجام چنین رفتارهایی باعث می‌شود تا آلودگی‌های بسیاری به واسطه سوخت بنزین و گازوئیل به محیط ‌زیست وارد گردد. تمامی این رفتارها موجب می‌شوند تا کره زمین گرم‌تر شود و هوا و طبیعت نیز آلوده شوند.

بنابراین در حال‌ حاضر، ردیاب خودرو و سیستم رانندگی سبز، به‌ عنوان یک راهکار مناسب و مؤثر برای حفظ کردن محیط ‌زیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. لذا تمامی رانندگان به ‌ویژه آن‌هایی که در شهرهای بزرگ کشور مشغول به رانندگی هستند و با مشکل آلودگی هوا نیز سر و کار دارند می‌توانند از این امکانات هوشمند، بهره‌مند گردند.

تاثیر رانندگی سبز با ردیاب خودرو در کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری

لازم است بدانید که این نوع از ردیاب‌های خودروها، سامانه‌هایی هستند که به واحد کنترل هوشمندی تجهیز شده‌اند. از طریق این واحد کنترلی و هوشمند، می‌توان ناهنجاری‌های رانندگی را مورد شناسایی قرار داد. از جمله انواع ناهنجاری‌هایی که در طی رانندگی بروز و ظهور پیدا می‌کند، می‌توان به سرعت‌های بالا، شتاب یافتن بیش ‌از حد خودرو، پیچیدن با سرعت غیر مجاز، دور موتور بالا و… اشاره کرد. بنابراین واحد کنترل هوشمند این سامانه‌ها با شناسایی هر یک از این رفتارهای اشتباه، با ‌سرعتی بالا، این اتفاقات را به واحد مرکزی و اپراتور گزارش می‌کند. انجام این کار باعث می‌شود تا از بروز خرابی و صدمات احتمالی پیشگیری شود. لذا از این طریق ردیاب خودرو و رانندگی سبز می‌تواند در کاهش تعمیر و نگهداری از وسایل نقلیه نقش مؤثری داشته باشد.

تاثیر رانندگی سبز با ردیاب خودرو در تصحیح رفتار رانندگان

سیستم رانندگی سبز در ردیاب خودرو، به‌ مرور زمان این امکان را فراهم می‌کند تا رانندگان، رفتارهای رانندگی خود را اصلاح کنند و آن‌ها را بهبود بخشند. بنابراین ایمنی خودروها افزایش پیدا می‌کند و هزینه‌های بسیاری کاهش می‌یابند.

کاربرد سیستم رانندگی سبز با ردیاب خودرو

مطابق با آنچه گفته شد سیستم ردیاب خودرو می‌تواند نقش بسیار مؤثری در رانندگی سبز داشته باشد. لذا لازم است تمامی مؤسساتی که به امر کرایه اتومبیل اشتغال دارند از این امکان استفاده کنند. از این طریق، این گونه سازمان‌ها می‌توانند عملکرد رانندگی فردی که خودرو را در اختیار او گذاشته‌اند، مورد بررسی قرار دهند. از طرف دیگر، در صورتی ‌که شما صاحب یک اتومبیل شخصی هستید نیز می‌توانید با استفاده از امکان ردیابی خودرو و سیستم رانندگی سبز، نوع رانندگی خود و دیگر افراد خانواده‌تان را مورد بررسی قرار دهید و از نحوه رانندگی آن‌ها در خیابان‌ها و جاده‌های مختلف باخبر گردید و در صورت لزوم به اصلاح رفتار آن‌ها دست بزنید.رانندگی سبز با ردیاب خودرو رانندگی سبز